مسکن ملی در سال ۹۹ چه می‌شود؟ | خانه تو
مسکن ملی در سال ۹۹ چه می‌شود؟ | خانه تو

مسکن ملی در سال ۹۹ چه می‌شود؟

زمان مطالعه: 3 دقیقه

به گزارش تجارت‌نیوز، در حوزه مسکن، مهم‌ترین اتفاقی که در سالی که در حال پایان یافتن است، افتاد طرح دولت در ساخت‌وساز بود. این طرح شامل ساخت ۴۰۰ هزار واحد مسکن با نام «طرج اقدام ملی تولید مسکن» است.

در اواسط سال ۹۷ اسلامی وزیر راه و شهر‌سازی طرحی به نام مسکن امید را مطرح کرد.

در هفته اول شهریور ماه سال ۹۸ مدیر کل برنامه‌ریزی، تحقیقات مسکن شهری بنیاد مسکن کشور از آغاز طرح اقدام ملی بنیاد مسکن به صورت پایلوت در کرمان خبر داد.

ثبت‌نام این طرح به صورت گسترده و کشوری از روز ۲۱ آبان ماه آغاز شد، اما دولت و وزارت راه‌وشهرسازی به عنوان متولی اجرای این طرح شروطی را برای متقاضیان در نظر گرفتند.

در اولین شرط این ثبت نام ذکر شده که متقاضی و افراد تحت تکفل، فاقد زمین مسکونی یا واحد مسکونی (از ۱۳۸۴/۰۱/۰۱ به بعد) بوده و از تاریخ ۱۳۵۷/۱۱/۲۲ از هیچ یک از امکانات نهادهای عمومی غیردولتی مربوط به تأمین مسکن شامل زمین، واحد مسکونی و یا تسهیلات یارانه‌ای خرید و یا ساخت واحد مسکونی استفاده نکرده باشد.

متقاضی باید متاهل یا سرپرست خانوار باشد و برای زنان سرپرست شرط ۳۵ سال لازم است، همچنین باید پنج سال اخیر را در شهر مورد ثبت نام، سکونت داشته باشد.

نداشتن منع قانونی برای دریافت تسهیلات بانکی، توانایی تأمین هزینه ساخت مسکن مازاد بر تسهیلات بانکی، امکان سپرده‌گذاری حداقل سی درصد هزینه ساخت مازاد بر تسهیلات بانکی و توانایی پرداخت اقساط تسهیلات نیز از دیگر شروط است.

در مرحله اول مسکن ملی بیش از ۲۴۰ هزار واحد در شهرهای مختلف کشور و ۲۰ هزار واحد در بافت‌های فرسوده ثبت نام کردند که به طور متوسط ۵۸ درصد (حدود ۱۴۰ هزار نفر) در کل کشور واجد شرایط شناخته شده‌اند. اطلاع‌رسانی به متقاضیان تایید شده از طریق پیامک انجام و بارگزاری مدارک از روز ۱۶ بهمن ماه آغاز شد.

این مطلب را از دست ندهید....  جزئیات میانگین قیمت خانه در ۳۱ استان+نمودار

بنابراین ۴۲ درصد ظرفیت واحدهای این طرح خالی ماند و دومین مرحله ثبت نام از روز ۱۷ اسفند ماه آغاز شد.

در این مرحله نیز تمام استان‌های کشور در پنج گروه تقسیم‌بندی شدند ونام‌نویسی برای این متقاضیان در ساعت ۲۴ روز سه‌شنبه ۲۷ اسفند ماه به پایان رسید.

در مرحله اول به محض تکمیل ظرفیت شهرها، سامانه بسته می‌شد اما در مرحله دوم محدودیت ظرفیت برداشته شد.

به نحوی که پس از اتمام زمان ثبت‌نام و پایان پالایش متقاضیان بر اساس شرایط طرح، متقاضیان نهایی مطابق ظرفیت احصاء شده برای هر شهر، از طریق قرعه کشی انتخاب می‌شوند.

بنابراین پرونده مسکن ملی در سال ۹۹ بسته شد و تصمیم‌گیری در خصوص ثبت‌نام کنندگان مرحله دوم به سال آینده موکول شد.

محمود محمودزاده، معاون وزارت راه و شهرسازی در خصوص این طرح به تجارت‌نیوز گفت: با توجه به این که مرحله دوم ثبت نام مسکن ملی در دوره شیوع ویروس کرونا انجام شد، نام‌نویسی بسیاری از متقاضیان برای این که به کافی‌نت‌ها و مکان‌های شلوغ نروند، از طریق پیامک انجام شد.

وی افزود: با توجه به نام‌نویسی پیامکی متقاضیان در این دوره، نیاز است که بارگزاری مدارک نیز انجام شود، اما چون در دوره شیوع بیماری کرونا هستیم باید صبر کنیم تا از این مرحله عبور کنیم و خطری برای مردم وجود نداشته باشد؛ بنابراین ابتدا باید ویروس کرونا از بین برود سپس متقاضیان مدارک خود را بارگزاری کنند.

معاون وزارت راه در خصوص اعلام نتایج مرحله دوم گفت: هر زمانی که بارگزاری مدارک انجام شد، یک فرصت ۴۵ روزه لازم هست تا نام‌نویسی متقاضیان در مرحله دوم بررسی و نتایج اعلام شود.

این مطلب را از دست ندهید....  خسارت سیل به شبکه برق جنوب کرمان/شبکه گاز در مناطق سیل زده پایدار است

بنابر این اظهارات ابتدا باید تهدید بیماری کرونا برای سلامت جامعه برطرف شود، سپس وزارت راه وشهرسازی زمان‌بندی را برای بارگزاری مدارک متقاضیان مسکن ملی که در مرحله دوم ثبت‌نام کرده‌اند، اعلام خواهد کرد و پس از اتمام بارگزاری مدارک وزارت راه پس از گذشت ۴۵ روز نتایج این مرحله را اعلام می‌کند.

اخبار مسکن

مشاوره حقوقی

قیمتهای انواع خودرو

خبرهای جدید رو میخوای؟

لیست چت

هیچ چتی در دسترس نیست

لیست چت

هیچ چتی در دسترس نیست

لیست چت

هیچ چتی در دسترس نیست