قانون شارژ ساختمان | خانه تو
قانون شارژ ساختمان | خانه تو

قانون شارژ ساختمان

زمان مطالعه: 2 دقیقه

 

یکی از بزرگترین مشکلاتی که مدیران ساختمان دارند، عدم پرداخت شارژ ساختمان توسط برخی مالکان یا مستأجران است. این مسئله معمولاً به اعتراض سایر اهالی ساختمان منجر می‌شود و در برخی مواقع دعوا‌ها و جر و بحث‌های بسیاری را در پی خواهد داشت.

 

 

راه حل هایی که قانون برای این مشکلات پیش بینی کرده است:

 

۱- مطالبه وجه از طریق ارسال اظهارنامه

 

در صورت امتناع مالک یا استفاده کننده از پرداخت سهم خود از هزینه‌های مشترک، از طریق مدیر یا هیئت مدیران به وسیله اظهارنامه با ذکر مبلغ بدهی و صورت ریز آن، هزینه‌ها مطالبه می‌شود.

هرگاه مالک یا استفاده کننده ظرف ۱۰ روز از تاریخ ابلاغ اظهار‌نامه سهم بدهی خود را نپرداخت، مدیر یا هیئت مدیران می‌توانند به تشخیص خود و با توجه به امکانات از دادن خدمات مشترک از قبیل: شوفاژ، تهویه مطبوع، آب گرم، برق، گاز و … خودداری کنند.

 

(ماده ۱۰ قانون تملک آپارتمان‌ها و تبصره ۱ الحاقی به این ماده)

۲- مطالبه وجه از طریق صدور اجرائیه

 

در صورتی که مالک یا استفاده کننده همچنان اقدام به تسویه حساب نکند، اداره ثبت محل وقوع آپارتمان به تقاضای مدیر یا هیات مدیران برای وصول وجه مزبور بر طبق اظهارنامه ابلاغ شده، اجراییه صادر خواهد کرد. مدیر یا مدیران موظفند به محض وصول وجوه مورد مطالبه نسبت به برقراری مجدد خدمات مشترک فوراً اقدام نمایند.

 

۳- مطالبه وجه از طریق مراجعه به مرجع قضایی

 

چنانچه عدم ارائه خدمات مشترک ممکن یا موثر نباشد ، مدیر یا مدیران مجموعه می‌توانند دادخواست خود را با عنوان مطالبه شارژ معوقه به مراجع قضایی ارائه کنند.

این مطلب را از دست ندهید....  چطور می‌توان از بنگاه‌های متخلف شکایت کرد؟

دادگاه‌ها موظفند اینگونه شکایات را خارج از نوبت رسیدگی و واحد بدهکار را از دریافت خدمات دولتی که به مجموعه ارائه می‌شود محروم کنند و تا دو برابر مبلغ بدهی به نفع مجموعه جریمه نمایند. استفاده مجدد از خدمات موکول به پرداخت هزینه‌های معوق واحد مربوط بنا به گواهی مدیر یا حکم دادگاه خواهد بود.

لازم به ذکر است که مراجعه به شواری حل اختلاف زمانی ممکن است که سقف بدهی تا بیست میلیون تومان باشد. در صورتی که مبلغ بدهی شارژ از این مقدار بیشتر باشد، مدیر ساختمان باید به دادگاه مراجعه و از این طریق اقدام به وصول مبلغ کند.

توجه به این نکته ضروری است که هر مستأجری باید قبل از تخلیه ملک استیجاری، نسبت به اخذ مفاصاحساب از مدیر ساختمان اقدام کند همچنین مالک نیز در هنگام فروش آپارتمان و انتقال رسمی ملک باید ابتدا از مدیر ساختمان تأیید تسویه حساب هزینه‌های مشترک را بگیرد.

 

 (تبصره ۱ ماده ۱۰ قانون تملک آپارتمان ها)

 

اخبار مسکن

مشاوره حقوقی

قیمتهای انواع خودرو

خبرهای جدید رو میخوای؟ ایمیلت رو وارد کن