تکلیف ضرر راهنمایان گردشگری از کرونا چه می‌شود؟ | خانه تو
تکلیف ضرر راهنمایان گردشگری از کرونا چه می‌شود؟ | خانه تو

تکلیف ضرر راهنمایان گردشگری از کرونا چه می‌شود؟

زمان مطالعه: 2 دقیقه

محسن حاجی سعید راهنمای گردشگری به خبرنگار مهر گفت: امید همه فعالان گردشگری، راهنمایان و مدیران تأسیسات گردشگری بعد از اتفاقات آبان ماه به ایام نوروز بود. در شهر یزد هم بهانه‌ای برای حضور گردشگران در زمستان به واسطه جشن سده داشتیم اما آن هم منحل شد.

وی در ادامه بیان کرد: دولت به تازگی در حال بررسی خسارت‌هایی است که متوجه اقشار مختلف جامعه شده است تا به نوعی آنها را پوشش دهد. در میان این مشاغل جایگاه راهنمایان گردشگری چه می‌شود؟ این شغل هیچ زمانی درست شناخته نشد هنوز هم می‌بینید که حتی بیمه آنها دچار مشکل است چه برسد به اینکه خسارت هم بگیرند. راهنمایان گردشگری هیچ وقت در صنعت گردشگری و در چنین شرایطی دیده نمی‌شدند. آنها چطور باید ثابت کنند که از شرایط پیش آمده متضرر شده‌اند. به همین منظور این راهنمایان در واقع نمی‌دانند که باید چه کار کنند.

رئیس هیئت مدیره کانون انجمن‌های صنفی راهنمایان گردشگری گفت: نامه‌ای در این باره به وزیر میراث فرهنگی نوشته و اعلام کردم که قشر زیادی از راهنمایان گردشگری به اندازه ۹ ماه بیکار خواهند شد. فعلاً وام کم بهره ۲۰ میلیونی را از وزیر میراث فرهنگی درخواست کرده‌ایم.

حاجی سعید بیان کرد: تمام اتفاقات سیاسی که در طول سال ۹۸ در ایران افتاد از حوادث آبان و ترور شهید سلیمانی و یا بعد از آن سقوط هواپیمای اکراینی و حتی مسائل زیست محیطی و الان هم ویروس کرونا روی گردشگری ایران تأثیر گذاشت. هنوز هم نمی‌دانیم که در سال جدید چه اتفاقاتی می‌افتد. ولی از آبان ۹۸ تا شهریور ماه با همین مشکلات رو به رو هستیم. با این اوصاف یعنی ۸۰ درصد از راهنمایان مخاطبی ندارند.

این مطلب را از دست ندهید....  کشف ۳۰ هزار قلم آثار باستانی

این راهنمای گردشگری بیان کرد: در این شرایط نیروی متخصصی که در این حوزه بماند تصمیم می‌گیرد یا می‌رود به سمت مشاغل دیگر و یا از آنجا که تخصصی روی یک زبان خارجی تسلط دارند می‌توانند جذب کشورهای دیگر شوند.

وی گفت: ممکن است اگر هیچ اتفاق دیگری نیفتد بعد از ماجرای ویروس کرونا، شاید در شهریور ماه گردشگر وارد کشورمان شود البته از الان هیچ گردشگری اقدام نکرده است. باید منتظر تغییر شرایط باشیم. اکنون که گردشگران یکی پس از دیگری تا پایان خرداد تورهای خود را لغو می‌کنند.

اخبار مسکن

مشاوره حقوقی

قیمتهای انواع خودرو

خبرهای جدید رو میخوای؟ ایمیلت رو وارد کن